Program TEATR POLSKA 2018

Recenzja Komisji Artystycznej 10. Edycji programu TEATR POLSKA na temat spektaklu „Karczma pod białym łabędziem”:

„Osiągnięta zaskakująco prostymi środkami fantazja plastyczna wykorzystująca niezwykle trudną i wymagającą technikę-pracę aktora w pełnej masce. Perfekcyjne opracowanie formy daje całkowitą czytelność narracji i pozwala widzowi obcować ze światem scenicznym nawiązującym do malarstwa niderlandzkich mistrzów. Walka sił zła i dobra, apokaliptyczna rzeczywistość tych światów stwarzają wciągającą i bardzo atrakcyjną opowieść, jednocześnie groteskową i tragiczną. Sfera dźwiękowa wykorzystująca głównie prostą muzykę ludową każe odczytywać  całe przedstawienie jako rodzaj czarnej baśni, mądrości wiejskiej przypowieści, prostego a jednocześnie wyrafinowanego i uniwersalnego, portretu losów ludzkich. Propozycja zrealizowana w Gminnym Ośrodku Kultury w Żytnie w pełni zasługuje na prezentację na scenach dużych teatrów wojewódzkich i stołecznych.”   (mw)

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród miejscowości mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia autorstwa pani Sylwii Pokory.