Spektakl "Szalona Małgorzata"

Reżyseria: Krystyna i Michał Zaskórscy

Scenografia i kostiumy: Michał Zaskórski i Zdzisława Warzyńska

Oprawa muzyczna: Gminny Ośrodek Kultury w Żytnie

Spektakl jest alegoryczną opowieścią o tym, jak przypadek sprawia, że błahe nieporozumienie przeradza się w konflikt, który zatacza coraz szersze kręgi, wciągając w swoje tryby najpierw pojedynczych osobników, później ich grupy, wreszcie całe narody. Raz wyzwolone piekielne furie wiódł ludzi na skraj człowieczeństwa. Surrealistyczny obraz totalnej pożogi łagodzą groteskowe scenki o charakterze intermediów - zabawy żebraków, umizgi zalotników, popisy kuglarzy itp. Opowieść  nawiązuje do motywów obecnych w malarstwie H. Boscha, P. Bruegla oraz w dramatach Michaela de Gheldorode.

Widowisko rozgrywać się będzie w plenerach wsi Rogaczówek (gm. Żytno) - skraj lasu, wzgórze, polna droga, łąką. W pejzaż "wmontowana" ostanie bogata scenografia (wozy, machiny, szubienica, karczma), w której rozgrywać się będzie 12 obrazów - scen o następujących tytułach:

- Kuglarz i Panna,

- Oberża pod Białym Łabędziem,

- Bójka chłopów,

- Zemsta żebraków

- Czterej żołnierze,

- Drzewo wisielców

- Rycerz, œmierœ i diabeł,

- Krajobraz bitewny,

- Piekielne furie,

- Zabawa pod szubienicą,

- œŚmierć  porywająca dzieci,

- Żołnierz i panna.

Aktorzy Teatru" Animagia", grupa teatralna "Pinezka" z Gdańska, bractwo rycerskie "Anielska Rota" z Częstochowy, wiejscy muzycy oraz statyci to wykonawcy spektaklu. Występować będą w kostiumach i maskach, tworzących rodzaj ekspresyjnej teatralnej rzeźby, a wykonane zostaną w pracowni teatralnej Animagii.