Wieczór autorski książki MROKI I UROKI ZIEMI ŻYTNIEŃSKIEJ

26 września b.r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Żytnie odbył się wieczór promujący wydaną przez ośrodek książki „Mroki i uroki ziemi żytnieńskiej”.

Książka to jest pokłosie konkursu literackiego „Nim zatrze niepamięć” prowadzonego w latach 2007 – 2011. Ideą przyświecającą organizatorowi było ocalenie przed niepamięcią dawnych wierzeń, zwyczajów, zdarzeń, miejsc i ludzi związanych z naszym regionem. Historie zawarte w książce są unikatowe, ponieważ przywołują obraz funkcjonowania dawnych przenikających się światów realnego i fantastycznego w którym rządziły nadprzyrodzone siły o rodowodzie pogańskim i chrześcijańskim.

Książka wydana została z środków Unijnych za pośrednictwem  LGD – Region Włoszczowski oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Kielce.

Barwne ilustracje do książki wykonała Ludwika Micińska.

Wieczór promocyjny książki wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców gminy, czego dowodem byli zgromadzeni na Sali kameralnej Ośrodka Kultury liczni goście.

Czytane podczas spotkania opowiadania inscenizowali aktorzy Teatru Animagia.

Następnie autorom opowiadań wręczono autorskie egzemplarze książki, a Pani Ewa Tomaszewska wygłosiła wykład etnograficzny na temat „Ludowej wizji świata i zamieszkujących go istot”. Zwieńczeniem wieczoru był koncert Karoliny Cichej laureatki nagrody Grad Prix festiwalu Nowa Tradycja oraz Indywidualnej Nagrody im. Czesława Niemena. Podczas imprezy rozprowadzono 100 promocyjnych egzemplarzy książki.