Zapraszamy na naszą stronę na facebooku: https://www.facebook.com/kajakimaluszyn/

1. Trasy spływów

 

 

 

Maluszyn –Sudzin -Bobrowniki / Krzętów - Przedbórz

 

Maluszyn - Sudzin

Długość spływu - 9,5 km

Trudność rzeki - łatwa

Przenoski - brak

 

 

Od Maluszyna (237,8 km od ujścia rzeki) rozpoczyna się łatwiejszy odcinek Pilicy. Za mostem, ok. 200m od startu, znajdują się kamieniste i betonowe progi, na których trzeba wykazać szczególną ostrożność. Do Sulejowa koryto rzeki jest szerokie. Dno jest piaszczyste, wokół znajdują się łąki i lasy, bardzo często też można spotkać niewielkie plaże, których łatwa dostępność, zachęca do częstych postojów, biwaków.

Do Sudzinka (231,4 km) rzeka mocno meandruje, na brzegach rosną drzewa

i krzewy, przez co często w nurcie rzeki pojawiają się konary, przeszkody do ominięcia. Teren Nadpiliczny jest terenem otwartym, jedynie miejscami koryto zbliża się do ściany lasu. W Sudzinie (228,3 km) znajduje się betonowy most, za którym jest niska drewniana kładka, przy wysokim poziomie wody należy zachować szczególną ostrożność.

 

 

Sudzin - Krzętów

Długość spływu: 7,5 km

Trudność rzeki: łatwa

Przenoski: brak

 

Od ujścia rzeki Czarnej Włoszczowskiej (226,8km) z prawej strony, koryto Pilicy rozszerza się, rzeka zaczyna prowadzić więcej wody, nurt staje się łagodniejszy.

 

Na 221,8 km rzeki, w Bobrownikach znajdują się dwa mosty, pierwszy drewniany, drugi betonowy. Przy drewnianym moście jest łatwe wejście na brzeg, dodatkowo niedaleko położony dogodny dojazd dla busów, umożliwia zakończenie spływu, na tym etapie, dużym zorganizowanym grupom.

 

Mniejsze grupy lub pojedynczy kajakarze mogą zakończyć spływ w Krzętowie. Ok 250m od końca spływu (most w Krzętowie – 220,4km) na prawym brzegu znajduje się niewielka zatoka (na dwa kajaki), gdzie po zakończonym spływie można rozpalić ognisko. Woda w tym miejscu ma głębokość 1 metra, dno jest piaszczyste.

 

 

Krzętów - Przedbórz

Długość spływu: 19,3 km

Trudność rzeki: łatwa

Przenoski: brak

 

Za lasami na prawym brzegu Pilicy położona jest wieś Mrowina. Na 210,5 km mija się gajówkę oraz kładkę na rzece. Po lewej stronie koryta znajduje się miejscowość Pratkowice, po prawej, trochę niżej, Chałupy. 8,5 km dalej spływ można zakończyć w Przedborzu (201,0 km) koło mostu. Przed mostem betonowy próg – należy zachować szczególną ostrożność i ominąć lewą stroną koryta.

 

 

Współrzędne GPS startu: 50.909328, 19.800442

Współrzędne GPS mety Bobrowniki: 50.975649, 19.836599

Współrzędne GPS mety Krzętów: 50.984296, 19.835032

 

 

                                                                      

Przedbórz– Sulejów Podklasztorze (spływy kilkudniowe) ok. 80 km 

 

 

Za Przedborzem (201,0 km)  znajduje się kilka niewielkich kamienistych progów. Wzdłuż lewego brzegu rozciąga się las.

W odległości 12 km od Przedborza, na wysokości miejscowości Faliszew, na rzece znajduje się kładka.

 

Spływ można zakończyć w miejscowości Placówka, przed nią na prawym brzegu rozciąga się wieś Skotniki, na lewym Łęg Ręczyński

 

Na 176,2 km Pilicy, na wysokości wsi Trzy Morgi (lewy brzeg rzeki) na rzece znajduje się kładka, niedaleko jest plaża, w centrum punkt gastronomiczny. Trzy km dalej bardzo urozmaicone meandry, zakole Pilicy skręcające aż o 180º w lewą stronę. Brzeg rzeki wysoki na kilkanaście metrów, piaszczysty (dobre miejsce widokowe).

Na 172,8 km wieś Przewóz po lewej stronie. Około 5 km dalej, wzdłuż rzeki rozciąga się plaża z miejscem kąpieliskowym, a za nią na prawym brzegu w lesie ośrodek wypoczynkowy.

 

Również po prawej stronie, na wysokości 164,2 km swoje ujście ma rzeka Czarna. Spływ kończy się w miejscowości Sulejów (158,1 km) przy Kościele, gdzie znajduje się parking.